Apk İndirmek Zararlı Mı?

Binlerce akıllı telefon kullanıcısı bilgisi olmadığı için .apk uzantılı dosyalar hakkında bilgi edinmek istemektedir. Apk dosyalarını indirmeye çekinmekte olan kullanıcılar, apk indirmek güvenli mi? ya da apk indirmek zararlı mı? gibi soruların cevabını merak etmekte. Bizde sizlere rehber niteliğinde bir açıklama yazısı ile karşınızdayız.

Apk İndirmek Zararlı Mı?

Android kullanıcıları genelde Google Play Store içerisinde yer almayan bazı uygulamaları internet ortamında edinerek yüklemeye çalışmaktadır. Peki bu durum güvenli mi? Herhangi bir risk teşkil ediyor mu?

Uygulamaların Play Store’da bulunmamasının nedeni Google Play’in uygulamasını yayına vermek istemeyen kullanıcılar için yıllık olarak belli bir ücret talep etmesidir. İkinci neden ise Google Play Store’un bazı uygulamaları inceleme altına alarak tehlikeli olarak algıladıklarını mağaza içerisinde yayınlatmak istememesinden dolayıdır. Bu yüzden bu tip uygulamalar sizin çeşitli banka bilgilerinizden başlayarak telefonunuzda bulunan tüm hesapların bilgilerini ele geçirme gibi riskleri beraberinde getirmektedir.

Cihazınıza apk uzantılı dosyaları yüklerken titizlikle incelemeniz gerekmektedir. Uygulamaya vereceğiniz izinleri bir gözden geçirerek eğer güvenliğinizi tehlike altına alacak bir şekilde gördüğünüz izin varsa bunu direkt olarak engelleyebilin.

Bu yüzden sizlere cihazınız için bir antivirüs programı edinmenizi tavsiye ediyoruz. Antivirüs yazılımı cihazınızı derinlemesine temizleyerek herhangi bir zararlı yazılım vs. var ise sizler için gün yüzüne çıkarıp anında engelleyecektir. Eğer çok cinsel içerikli sitelerde dolaşan bir kullanıcı iseniz bu tip sitelerede dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle cinsel içerikli sitelerde arka planda açılan reklamlardan cihazınıza bir yazılım yüklenip yüklenmediğini kontrol edin ve kesinlikle o sitelerden bir dosya indirmeyin.

Günümüzde birçok .apk uzantılı dosya paylaşım sitesi bulunmaktadır. Sizde genel kullanıcı kitlesinin tercih ettiği sitelerden uygulamalarınızı edinmeye özen gösterin. Bu tip sitelerde genellikle apk uygulamalarının altında mutlaka kullanıcı yorumları bulunmaktadır. Bu yorumlar doğrultusunda eğer güvenmediğiniz uygulama var ise bilgi sahibi olabilir ve sizlerde diğer kullanıcılar gibi güvenliğinizi tehlike altına almayacak şekilde apk dosyaları indirebilirsiniz.

Özetle söylemek istediğiniz şey aslında Google Play dışında olan apk dosyaları için mutlaka bir araştırma yaparak uygulamayı cihazınıza indirmeniz.

 


Etiketler:, , , ,