E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

E-ticaret sitesi kurmaya kararlıysanız, internetten e-ticarete atılmak isteyenler yada mevcut e-ticaret düzeni için bir takım geliştirmeye sahip olmak isteyenler için bazı detayları anlatıyoruz.

Kaliteli Domain Belirlemek

Eğer kafanızda bir e-ticaret sitesi projesi var ise şüphesiz ilk yapmanız gereken işlem kaliteli bir domain yada diğer adıyla alan adı belirlemek olmalı. Mevcut sektörünüze ve kategorinizin pazar durumuna yönelik bir alan adına ihtiyacınız var. Dolayısıyla müşterileriniz için daima bir sembol teşkil edebilecek, akılda kalıcı ve daha özgün bir alan adı seçmenizi sizlere tavsiye ederiz.

Kaliteli Altyapı

Domain adresinizi belirledikten sonra yapmanız gereken işlem sektörünüzle ilgili olarak bir pazar araştırması yapmanızdır. Pazar araştırmanızı düzenli bir biçimde yaparsanız, mevcut kitlenize yönelik olarak doğrudan kitlenizi daha genişletecek düzeyde bir plan çizmelisiniz. Bunların hepsi sizin altyapınızı oluşturuyor. Dolayısı ile eğer ilk olarak zaten var olan ve yüksek sayıda bir kitleye hitap edecek e-ticaret sitesi ise kaliteli bir hosting edinmeniz gerekiyor. Sitenin altyapısını kendinize uygun olarak bir hosting seçimi yaparak sağlam ve kesintisiz bir hizmete dönüştürmelisiniz. Eğer oldukça geniş bir müşteri yelpazeniz var ise direk hosting değilde sunucu tercihinde bulunmanızı tavsiye ederiz.

Başta yapacağınız hosting seçimi sizler için yeterli düzeyde ve kalitede olmazsa daha sonra altyapı konusunda pişmanlık duyabilirsiniz. Bunun için sizlere başta pazar analizi ve plan yapmanızı tavsiye ediyoruz.

E-ticaret Siteleri ve Güvenlik

Günümüz e-ticaret siteleri mutlaka güvenlikleri üst düzeyde tutmalıdır. Bunun için e-ticaret sitesinin altyapısını oluştururken mutlaka işe SSL sertifikası ile giriş yapmalısınız. E-ticaret altyapısı oluşturmak sadece tasarım veya ürün eklemek, satışını yapmak anlamıyla sınırlı kalmamalıdır. SSL sertifikasını iş başında mutlaka edinin ve mümkün olduğunca anlaşmalı olduğunuz ödeme sistemlerinin logolarını sitenizin en alt kısmında yayınlayın.

SSL sertifikaları müşteri güveni açısından çok önemlidir. Müşterinin ödeme bilgileri ve kredi kartı bilgileri SSL sertifikasına sahip olduğundan gizlenir ve tarayıcının sol kısmında Güvenli ibaresi her ziyaretçi tarafından görüntülenir. Bu yüzden SSL sertifikası büyük önem taşıyor.

E-Ticaret Altyapısı Seçimi

Eğer ücretsiz e-ticaret altyapısı oluşturmak istiyorsanız en popüler e-ticaret sistemi Opencart sistemidir. Direkt olarak kurulum yaparak e-ticaret sistemi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Diğer bir popüler ücretsiz sistem ise WordPress’tir. WordPress’in içinde bulunan Woocommerce eklentisi ile yine kolay bir şekilde e-ticarete atılmanız mümkün.

Ya da bunların dışında oldukça ileri düzey olarak özel e-ticaret yazılımları mevcut. Bunları arama motoru vasıtasıyla inceleyebilir ve ilgili firmalardan destek alabilirsiniz.


Etiketler:, , , ,