Güvenli İnternet Nasıl Kullanılır?

İçerisinde bulunduğumuz zaman ve koşullar itibariyle teknoloji sürekli gelişmektedir. Gelişen teknoloji şüphesiz interneti yaygın bir hale getirmektedir. Artık internet ile beraber sosyal yaşıntımız şekillenir hale gelmiş ve internet hayatımızın her alanına etki etmektedir. İnternet, insanların yaşantısı için önemli bir hal alınca ister istemez bireylerin bazı yaşam koşullarını etkileyecek aksilikler internette meydana gelebilir. Bu aksiliklerden etkilenmemeniz ve dikkat etmeniz gereken kriterleri sizler için açıklamaya çalışacağız. Güvenli internet nasıl kullanılır? diyorsanız aradığınız cevap kesinlikle bu makalede olmalı.

Güvenli İnternet ve Şifre Değişiklikleri

İnternet kullanımınız boyunca tüm hesaplarınız için kullandığınız şifreler oldukça önemlidir. Bankadan, mail hesaplarınıza kadar her türlü hesaplarınızın şifrelerini en azından 2 ayda 1 ya da 3 ayda 1 değiştirmeye özen gösterin. Mümkün olduğunca tüm hesaplarınızda aynı şifreleri kullanmayın.

Güvenli İnternet ve Antivirüs

Piyasada birçok kaliteli antivirüs yazılımları bulunmaktadır. Mümkünse orjinal bir antivirüs yazılımı satın alın ve internet kullandığınız müddetçe aygıtlarınızdan eksik etmeyin. Orjinal antivirüs yazılımları size en maximum düzeyde koruma sağlar.

Güvenli İnternet ve E-mail Güvenliğiniz

Mail adresinize sık sık linkler, reklamlar veya tanıtım amaçlı gönderilen birçok mail ulaşır. Bu mailleri dikkatli bir biçimde incelemelisiniz. Eğer tanımadığınız veya üyeliğinizin bulunmadığı mail olduğunu düşünüyorsanız, o maildeki linklere tıklamamaya dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde bilgilerinizin çalınmasının yanı sıra bilgisayarınıza virüs olarak geri dönebilir.

Güvenli İnternet ve İnternet Bankacılığı

Eğer bir internet bankacılığı kullanıcısı iseniz internet bankacılığına bağlanacağız zaman hep adres çubuğunda doğru adrese girdiğinizden emin olun. Eğer emin değilseniz mutlaka adres kısmında https:// ve yeşil kilit sembolü ile Güvenli yazısının olmasına dikkat edin. Dolayısıyla yanlış bir linkten gireceğiniz banka bilgileri dolandırıcıların eline geçebilir.

Güvenli İnternet ve Dosyalar

İnternette her karşınıza çıkan dosyaları bilgisayarınıza yüklememenizi tavsiye ederiz. Sadece popüler ve kaliteli dosya indirme sitelerini tercih edin. Aksi taktirde bir bireyin bilgisayarınızdaki tüm verileri ele geçirmesine imkan verebilme ihtimaliniz vardır. Eğer tanımadığınız bir birey size şüpheli bir durumda dosya gönderiyorsa temkinli davranmanızı tavsiye ederiz. Keylogger vb. yazılımlar ile tüm bilgilerinize tek tık ile erişmesi mucize değildir.


Etiketler:, , , ,