Host Dosyası Yoluyla Yasaklı Sitelere Giriş

Host Dosyası Yoluyla Yasaklı Sitelere Giriş

Bazı erişim engeli bulunan sitelere erişmek için çeşitli sıkıntılar yaşayabiliyoruz. Örnek olarak DNS değişirken yada herhangi bir VPN kullanarak istediğimiz verimi yeterince alamayabiliyoruz. İşte bu yazımızda basit bir şekilde host dosyası yoluyla yasaklı sitelere giriş sağlayacağız. Yasaklı sitelere girişte en verimli ve en net sonucu alacağınız bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.

Host Dosyası Ne İşe Yarar?

Host dosyasını tanımlamamız gerekirse Windows’un kendi içerisinde bulunan ve çeşitli sitelere girmek için içinde IP barındıran özel bir dosyadır. İçeriğini metin belgesi ile düzenleyebildiğimiz gibi çeşitli sitelerin IP adreslerini yazarak herhangi bir siteye bağlanabiliyoruz.

Host Dosyasıyla Yasaklı Sitelere Girmek

Host dosyası ile yasaklı sitelere giriş yönteminde ilk adım, erişmek isteyeceğimiz sitenin IP adresini öğrenmek olmalı. http://www.ipsorgu.com/site_ip_adresi_sorgulama.php adresi yolu ile erişmek istediğimiz sitenin IP adresini kolayca öğrenebiliriz. Verdiğimiz linke girip erişim engelli sitenin adresini yazıp IP adresini öğreniyoruz.

Daha sonra Başlat’tan Çalıştır yolunu kullanarak aşağıda verdiğimiz kodu Çalıştır’a giriyorsunuz.

notepad.exe “C:\Windows\System32\drivers\etc\hosts

Çalıştıra üstteki kodu yazdıktan sonra karşımıza Windows’un hosts dosyası çıkıyor. Şimdi burada dikkat etmemiz gereken olay şu; az önce verdiğimiz linkten engelli siteye ait ip adresini öğrenmiştik. O IP adresini kopyalayıp açılan  hosts dosyasının en altında boş bir satıra iniyoruz ve IP adresini ve girmek istediğimiz siteyi yazıyoruz. Örneğin; 70.795.543.3321 Google.com gibi. (Bu kesinlikle örnektir, ip adresini kullanmayınız.) Birden fazla IP adresi olan sitelerle karşılaşmanız durumunda bu işlemleri tekrarlamanız gerekiyor. Bir süre sonra ilgili siteye bağlantı sağladığınızı göreceksiniz ve bunun yanında ilgili siteye ait birçok IP adresi mevcut olacaktır.

Bundan sonra yapmanız gereken hosts dosyasında yaptığımız değişiklikleri kaydedip, ardından bilgisayarımızı yeniden başlatmaktır. Böylelikle kolay bir şekilde programa yada VPN’e gerek kalmadan rahatlıkla engelli sitelere bağlantı sağlayabilirsiniz. Eğer sizde bu bilgi verici yasaklı sitelere giriş makalesini faydalı buluyorsanız diğer internet kullanıcısı arkadaşlarınızla paylaşmanızı öneririz. Sizler bu makaleleri paylaştıkça yasaklı sitelere giriş adına çok daha basit ve ücretsiz olarak rahatlıkla kullanabileceğiniz çeşitli yöntemleri bizlerde tunnel.gen.tr içeriği olarak paylaşacağız.

 


Etiketler:, , , ,