SEO Nedir, Ne İşe Yarar?

SEO Nedir, Ne İşe Yarar?

SEO nedir, ne işe yarar konusuna değenmek istersek basit bir tabir ile SEO’yu web sitelerinin çeşitli arama motorlarında (Google, Yandex, Bing gibi) bulunduğu konumdan daha üst sıralara yükselmenizi için yapılan bazı çalışmalardır diyebiliriz. SEO İngilizce olarak, Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. SEO’yu kategori olarak iki çeşit altında toplayabilmekteyiz. SEO için yapılan çalışmalar, site içi ve site dışı çalışmalar olarak iki ayrı sınıfta incelenmektedir.

Bu iki sınıf kesinlikle birbirleriyle ilintilidir. Kesinlikle farklı olarak incelenmemelidir. Eğer sizde web sitenizin daha üst sıralamalarda yer almasını istiyor iseniz bu site içi ve site dışı işlemleri bir bütün olarak ele almanız ve bu yönde ilerleme kaydetmeniz gerekmektedir.

Site içinde SEO çalışmaları nedir?

SEO kelimesini tanımlarken site içi ve dışı olarak iki çeşit yapıldığını söylemiştik. İlk olarak site içi seo çalışması, sitemizin içinde yapacağımız düzenlemeleri içermektedir. Sitenin kullanıcılara yönelik bir tasarıma sahip olması, bazı seo başlıklarının düzenlenmesi gibi site içi kaliteyi artıracak tüm işlemleri site içi SEO çalışmalarını kapsamaktadır.

Şunu sizlere belirtmek isteriz ki, SEO nun temel düzenini en etkili bir biçimde kullanmak istiyorsanız içeriğinizi kaliteli bir şekilde kullanıcıya sunmanız gerekiyor. İçerikleriniz tamamen özgün olmalı ve SEO kuralları çerçevesinde yazılması gerekiyor. İçeriğiniz için ayrıca meta verilerinize ve etiketlerinizede özen göstermeniz gerekmekte.

Site dışında SEO çalışmaları nedir?

Site dışı SEO uygulamaları sitenizin iç kısmına müdahale edilmeden, gereken bazı hamleler ile sitenizin arama motorlarında üst sıralara yükselmesini hedefleyen SEO tipidir. Günümüzde birçok SEO şirketi bu tip hizmetleri sunmaktadır. Her SEO hizmeti veren birey veya kuruluş siteniz için farklı teknikleri göz önünde tutarak çalışmalarını yürütür. Genelde link verme işlemi ile site dışı SEO çalışmalarında ilgili siteyi yükseltme işlemli gerçekleşir. Makale, forum tanıtımları ve yorum hizmetleri site dışı SEO hizmetidir ve backlink klasmanında incelenir. Ne kadar kaliteli siteden link alırsanız, sitenizin yükselme şansı o kadar artar ve bu kriterler sitenizin arama motorunda kesinlikle iyi yerlere getirir.


Etiketler:,