Tor Browser Nedir?

Tor Browser Nedir, Nasıl Çalışıyor?

Tor Browser, çoğu kullanıcının ihtiyacını karşılayan bir çeşit profilinizi gizlemeye yarayıp, anonim olarak çeşitli sitelere bağlantı sağlamanıza olanak veren ve bünyesinde VPN barındıran mükemmel bir internet tarayıcısıdır. Yıllardan beri kullanıcılara farklı sürümler yayınlamaktadır. Ayrıca mobil kullanıcıları içinde Android sürümü bulunmaktadır. Ama daha çok masaüstü kullanıcıları için kullanıma uygun olduğunu söylemek doğru olur.

Günümüzde Tor Browser yasal veya yasal olmayan işlemler için sıklıkla kullanılmaktadır. Tor internette anonim olarak, sohbet ve mesajlaşma imkanı sunar. DeepWeb adı altında birçok yetişkin içerikler, devlet bilgileri, hassas bilgilerin açığa çıkartılması, kimyasal maddeler ve silahlardan tutun daha birçok aklınıza gelecek her türlü işlem için bu tarayıcı kullanılmaktadır. Genel olarak internet erişiminin engellendiği ülkelerde yaşayan kişiler daha çok bu ağı kullanmaktadır.

Tor Browser indirip kullanmaya başladığınız zaman zaten farklı bir adresin vekil sunucusu üzerinden anonim olarak bağlantı sağlıyorsunuz. Böylece VPN kullanmanıza hiçbir şekilde gerek kalmıyor. Tor Browser içinde vekil IP adresi sürekli olarak değişim göstermektedir. Birkaç ufak ayar ile birlikte kullanıcılar oldukça verimli bir şekilde kullanım sağlayabilirler.

Tor Browser, diğer internet tarayıcıları ile benzer mantıkta çalışır. Ancak, Tor’u ayıran önemli bir nokta gizliliğe ve anonimliği son derece önem veren kullanıcılar için olmasıdır. İnternet trafiğinizde normal şartlarda nerelere bağlandığınız çoğu zaman rahat bir biçimde çeşitli kişiler tarafından izlenebilmektedir. Tor Browser, kullanıcıların gizliliğine ve anonimliği için bu şekilde izlendiğiniz zaman konumunuzun belirlenmesini ve yerinizin tespit edilmesini oldukça zorlaştıran bir tarayıcıdır. Şunuda belirtmek isterim ki, Tor Browser sadece tarayıcı üzerinden gerçekleştireceğiniz işlemler için maskenizi gizler, yani bilgisayar üzerinden yapacağınız veya farklı bir tarayıcı üzerinden yapacağınız işlemlerle alakası bulunmamaktadır. Yani eğer gizliliğe ve anonimliğe ihtiyaç duyuyorsanız sadece Tor Browser üzerinden belirli işlemlerinize devam etmeniz gerekiyor. Ayrıca Tor Browser’ın hız konusunda da gelişmiş olduğunu söylememiz gerekiyor. Tor Browser’ın resmi sitesinde zaman zaman engellemeler mevcut. Bu tarayıcıyı kullanmak için ülkemizdeki çeşitli program sitelerinden ve çeşitli forumlardan da kolaylıkla erişmeniz mümkündür. Tor browser nedir? ve Tor browser nasıl çalışır? başlığında detaylı açıklamalar yapmaya çalıştık, internette kısıtlamalarını kaldırmanız dileğiyle.


Etiketler:, , ,