VPN Kullanmanın Zararları

VPN Kullanmanın Zararları

Merhaba değerli tunnel.gen.tr takipçileri, sizlere çeşitli VPN yazılımlarının kullanıcılar için taşıdığı riskler ve ortaya çıkan problemler hakkında bir takım maddelere değineceğiz. Öncelikle şunu belirtelim ki, VPN kullanmak her zaman kullanıcılarda bir sorun yada problem ortaya çıkarmaz. VPN kullanmak zararlı değildir, dikkatli ve düzgün programlar tercih edildiği sürece. Bizlerin anlatacağı problemler genelde kullanıcılar karşı karşıya kaldığı risklerdir ve bazı internette dolaşan ne olduğu belirsiz olan programlar ile ilgilidir.

  • İlk olarak kullanıcılar internette ücretsiz VPN arama doğrultusunda bilgisayarlarına trojan, keylogger vb. zararlı yazılımları ihmal sonucunda habersizce yüklemiş olabilirler. Bunun için kaliteli bir virüs programı kullanmanızı öneriyoruz.
  • VPN uygulamaları internet hızınızı etkileyebilmekte. Hızınız olduğunuzdan daha yavaş bir hale gelebilir, buda internet kullanımınızı olumsuz bir düzeyde etkileyebilmekte.
  • VPN kullanıldığında eğer siz program için mail bilgilerinizi güvenmediğiniz bir programa tanıtırken program ile paylaştıysanız mail bilgileriniz ve içinde bulunan bilgiler tehlike altında olabilir.
  • Yukarıda bahsettiğimiz maddeden yola çıkarak, eğer siz sosyal medya hesaplarınıza ne olduğu belirsiz yada tamamen kullanıcıların zararına olan bir VPN yazılımı ile bağlandıysanız sosyal medya hesaplarınızın çalınmasına kadar bu olay büyüyebilir, dikkatli olmanızda fayda görüyoruz.
  • Kullanıcılar VPN ile bağlanırken istedikleri site değilde ona benzer olarak farklı bir siteye yönlendirilebilir buda büyük bir risk teşkil etmektedir. Örneğin; siz hedef website adresine giriş için uğraşırken arada yönlendirdiği sayfa DNS değişikliğine sebebiyet verir ve sizi bankanın sayfasına yönlendirip bilgilerinize erişmek eğiliminde olabilir.
  • Eğer VPN ile çeşitli bulut veri sistemlerine erişim sağlıyorsanız buda verileriniz için bir miktar risk teşkil etmesi anlamına geliyor. Bir çeşit kişisel fotoğraflarınız vb. var ise çok dikkatli kullanmanızı öneriyoruz.

Yukarıda belirttiğiniz vpn kullanmanın zararları yada vpn riskleri tamamen siz değerli kullanıcılarımızın temkinli olması içindir. Bilmediğiniz yada ücretsiz diye hemen edinmek istediğiniz VPN’leri referans kullananlar olmadan lütfen bilgisayarınıza kurmayınız. Tunnel.gen.tr’nin sizler için özel olarak konularla açıkladığı VPN leri kullanmanızı yada programsız olarak sitemiz üzerinden yasaklı sitelerin URL’leri ile erişmenizi kesinlikle sizler için öneririz.

Sizlerde ücretsiz olarak ktunnel ile yasaklı sitelere giriş sitemizi kullana bilirsiniz.


Etiketler:, , , ,