VPN Nedir?

Günümüzde birçok kesimden insan VPN kavramını sık sık duymaktadır. Özellikle ülkemizde birçok insan yetişkin içerikli ve devletin erişiminde sakınca gördüğü çeşitli internet sitelerine erişimde yasak uyarılarıyla sık sık karşılaşmaktadır. İşte bu noktada VPN karşımıza sık sık çıkmakta. VPN’in açılımı Virtual Private Network olup İngilizce bir kavramdır. Anlam olarak Sanal Özel Ağ anlamına gelmektedir. VPN’ler yazılımsal şekildedir. Bu yazılımlar sanal özel ağ sunucusunun yardımıyla bağlantıda köprü görevi görür. Siz kendi bilgisayarınızda VPN ile internet sitesine bağlanırken VPN sunucusunun IP adresi kullanılır ve bu bağlamda sanki siz kendi IP adresinizden bağlantı sağlamıyormuşsunuz gibi düşünülebilir.

VPN Nedir?

VPN Nedir? sorusuna cevap olarak kısa ve net konuşmak gerekirsek, sanal özel ağ veya VPN, siz internetinizin kullanımını sağlarken aynı zamanda veri güvenliliğinin ve gizliliğinin titiz bir şekilde sağlanmasıdır diye tanımlayabiliriz.

Günümüzde artık devlet tarafından bilgisayar ve telefonlara ait gezinti kayıtları inceleme altındadır. Hal böyle oluncada sizin kendi özgürlüğünüz için VPN kullanımı daha da önemli bir hal alıyor. Bütün bu kısıtlama ve takiplerden kurtulup kendinizi özgürlüğün içine atmanız sizin için faydalı olacaktır. Özellikle sizlerin tamamen kendinize özel içeriklerinize hiçbir kimse tarafından erişilmesini istemediğinizde.

Ülkemizde maalesef internet kavramı kendi görevini pek yerine getirememektedir. Tüm hareketler ve özel hayatın gizliliği gözler önünde olduğu için bilgisayarınızda bir VPN yükleyerek kendinizi tüm bu kısıtlamalardan koruyabilirsiniz.

VPN’ler ücretli veya ücretsiz olarak internetten kolaylıkla temin edilebilir. Sizlere bir uzman tavsiyesi olarak ayda 20 TL gibi bir cüzzi bir rakama bir VPN satın alarak oldukça kaliteli bir şekilde internetin keyfini sürmenizdir. Eğer para vermek istemiyorsanız, şayet birçok kullanıcı ayda bu ücreti neden ödeyeyim ki? diye soracaktır. Eğer durumunuz yoksa ve VPN kullanma konusunda çok istekliyseniz sizlere önerebileceğimiz Ktunnel, Vtunnel, Dtunnel gibi sizler için açıklama yaptığımız konulara bir göz atmanızdır. Bu bahsettiğimiz VPN sağlayıcılar sizler için ücretsiz olarak engelsiz bir şekilde VPN hizmetini kullanmanıza olanak sağlayacaktır. Bizler sizlere tamamen web üzerinden erişim engeli bulunan çeşitli hizmetlere kolayca erişmenizi sağlamak için kaynak sunuyoruz.

 


Etiketler:, , , ,