Wikipedia Neden Yasaklandı? 2018 Wikipedia Son Durum

Wikipedia Neden Yasaklandı? 2018 Wikipedia Son Durum

Bildiğimiz gibi ülkemizde Wikipedia, 29 Nisan 2017’de 2 makale yüzünden ülkemizde yasaklı hale gelmişti. Geçtiğimiz günlerde Habertürk’te bir açıklama yapan Burak Güleç’in Wikipedia yasağı konusundaki değerlendirmelerini sizler için paylaşacağız. Burak Güleç Wikipedia hakkında şu sözlerine yer verdi: “Türkçe Wikipedia 300 bin makale içeriyor. Umarım Türk kullanıcılarımız içerik yaratmaya devam eder ve bu sayı milyonları bulur. Ben Türkiye’de çok vakit geçirdim ve ülkenizi çok seviyorum. Çok zengin bir tarihe ve kültüre sahip olan Türkiye’nin Wikipedia’da temsil edilmesini çok isterim. Ama site engellenirse bu içeriği sağlayacak yazarlarımız engellenmiş olacak. Türkçe’deki en büyük bilgi kaynaklarından biri olan Wikipedia’nın tekrar erişime açılacağı günü iple çekiyoruz.”

Wikipedia hakkında açıklamalarını bu şekilde dile getiren Burak Güleç’in açıklamalarından anladığımız kadarıyla Wikipedia yasağa ilişkin makaleleri internet sitesinden kaldırmış gibi gözüküyor. Ancak hala 2018 yılı Mayıs itibariyle şuan bizde herhangi bir proxy, dns, vpn gibi yasaklı sitelere giriş yöntemleriyle bağlanabiliyoruz. Direkt olarak tarayıcımıza wikipedia.org yazdığımızda kesinlikle bağlantı sağlanamıyor. Dileriz ki bu durum kısa bir süre içerisinde çözülür ve kullanıcılar için hiçbir uğraş vermeden özgürce Wikipedia’yı kullanabilirler.

Eğer Wikipedia sitesine bağlanmak istiyorsanız sizler için yayınladığımız çeşitli yasaklı sitelere giriş yöntemleri ile Wikipedia’ya rahatça erişim sağlayabilirsiniz. Bunun yanında diğer anlatımlarımızda dile getirdiğimiz Wikipedia’ya yönelik konumuza göz atarak herhangi bir programa vs. gerek kalmadan engelli Wikipedia’ya özgürce erişim imkanı bulabilirsiniz.

Şunu belirtmek isteriz ki, tunnel.gen.tr olarak Türkiye’de eskilerden bu yana süre gelen bir engel mantığı bulunmaktadır. YouTube, Twitter ve Wikipedia adlı internet siteleri büyük Türkiye’de engelli hale geldi. Bu durum kullanıcıların işini zora sokmaktan başka hiçbir değer teşkil etmemektedir. Devlet kendi çapında doğru bulduğu şekilde kararlar alabilir, ancak şunu belirtmek istiyoruz ki bu tip engellemeler kullanıcılara çeşitli zorluklar çıkarmaktan başka ülkemize hiçbir katkı sağlamayacaktır. Bizlerde bu yüzden sizlere engellenen çeşitli siteler hakkında çeşitli yöntemler, proxyler, vpnler ve dnsler hakkında geniş bir bilgi yelpazesini değerli kullanıcılarımız ile paylaşmaktan büyük keyif alıyoruz.


Etiketler:, , , , ,