Yasaklı Wikipedia’ya En Kolay Nasıl Girilir?

29 Nisan 2017 tarihinden itibaren Wikipedia (Vikipedi) internet sitesi Türkiye için yasaklı duruma geldi. Yasaklanma sebebini çeşitli haber sitelerinden edinebilirsiniz. İnternetin adeta bilgi deposu diyebileceğimiz düzeyde faydalı olan Wikipedia sitesi Türkiye’de bulunan kullanıcılar için adeta günümüzde bir sıkıntı haline geldi.

İşte bu bağlamda sizlere Wikipedia sitesine erişmeniz için çeşitli yol ve rehber göstermeye çalışacağız.

Yasaklı Wikipedia’ya En Kolay Nasıl Girilir?

Aşağıda yayınladığımız linkler vasıtasıyla herhangi bir uğraş gerektirmeden direkt olarak Wikipedia sitesine erişmeniz mümkün.

  • www.0wikipedia.org linkiyle direkt ularak Wikipedia sitesine erişebilir, engelleri kaldırabilirsiniz.
  • Wikizero.org adreside yine 0wikipedia.org’a alternatif bir link olarak karşımıza çıkıyor.
  • Eğer ben link istemiyorum tarayıcıma eklenti kurup direkt olarak Wikipedia sitesine erişmek istiyorum diyorsanız buyrun size Google Chrome tarayıcısı için link; Wikipedia Erişme Google Chrome Eklentisi

Yukarıdaki linkini paylaştığımız Google Chrome eklentisi ile tek tıkla Wikipedia’ya erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca tarayıcınızda Wikipedia sitesinin linklerinin başına “0″ (sıfır) yazmanız durumunda da direkt olarak erişim sağlayabilirsiniz.

0wikipedia.org, Wikipedia sitesindeki tüm içeriklerin yasaksız bir şekilde tüm kullanıcıların erişimine açık olmasını sağlayan bir kısa yoldur diyebiliriz. Tıpkı ana Wikipedia sitesinde olduğu gibi tüm bilgilerin, içeriklerin görüntülenmesini sağlar. Erişmek istediğiniz ve erişmediğiniz tüm açılmayan linkler olduğunda başına 0 ibaresini koyarak doğrudan programsız VPN’siz bir şekilde ulaşıyorsunuz.

Ayrıca Vikipedi sitesine girdiğimiz zaman logosunda siyah bir engel tarzında ibarenin olduğu gözümüze çarpıyor. Bu ibare Vikipedi’nin ülkemizde yasaklı olduğunu yüzümüze vurmak için yapılmış bir hareket. Tabiri caizse Vikipedi Türkiye’de karanlık ve özgürlüğü kısıtlanmış bir şekilde öylece duruyor.

Biz kullanıcıların kuşkusuz internet kullanmaya başladığımızdan beri yararlandığımız en başlıca kaynak kuşkusuz Vikipedi sitesidir. Ülkemizde bu global ansiklopedi sitesinin yasaklamasına üzüldüğümüzü bildirmek isteriz. Bu nedenden dolayı sitemizde sizler için bu tip ünlü ve insanların faydalandığı sitelerin erişimi için siz kullanıcılarımıza özel rehberler sunmaktan büyük mutluluklar duyuyoruz. Vikipedi bizce kesinlikle yasaklanan bir site olmamalıydı düşüncesinde olduğumuzu bildiriyoruz ve siz kullanıcılarımıza yasaksız, engelsiz, özgür bir internetin tadını çıkarmanız için elimizden geleni yapacağımızı söylemekten büyük keyif alırız.


Etiketler:, , , ,