Youtuber Nedir, Nasıl Youtuber Olunur?

Günümüzde adeta bir meslek haline gelmiş olan Youtuberlık popüler internet aleminde adeta yeni birer etki yaratıyor.

Berkcan Güven, Enes Batur, Danla Biliç ve Kafalar gibi ülkemizde ünlü youtuber isimler bulunmaktadır. Bizlerle bazı sahip olduğumuz bilgiler ışığında sizlerle bildiklerimizi paylaşacağız.

Youtuber Nedir?

İnternet mecralarında çeşitli olaylarla ve paylaşımlar ile videolar üreterek bunları kendi YouTube kanalında paylaşan kişiler Youtuber olarak nitelendirilmektedir. Adeta içinde bulunduğumuz yıllarda yaygın bir meslek haline gelmiş, bireylere YouTube üzerinden para kazanma imkanı sunmuştur. Birçok kesimden insan yaş sınırı vb. bakılmaksızın Youtuber olabilmekte. Oldukça ilginç ve birbirinden komik videolarla insanların beğenisini toplayan milyonlarca YouTube kanalı bulunmaktadır. Şimdi sizlere Youtuber nasıl olunur? konusunda biraz bilgi sunalım.

Youtuber Nasıl Olunur?

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, YouTube Google’ın bir ürünüdür. Tüm Google hizmetlerinden olduğu gibi YouTube’dan da faydalanmak istiyorsanız @gmail.com uzantılı bir mail adresine sahip olmalısınız. Eğer gmail adresiniz yok ise Gmail’den rahatlıkla temin edebiliyorsunuz. Gmail adresini temin ettikten sonra yapmanız gereken bazı işleri ve püf noktalarını da açıklayalım.

  1. Mutlaka psikolojinizi başarıya odaklamalısınız. Çünkü zihninizde ne kadar ben bu işi yaparım derseniz kendinize güveniniz o kadar artıyor
  2. Hangi kategoride içerik üreteceğinizi olduka iyi bir şekilde düşünüp tartmanız gerekiyor.
  3. Kanalınıza güzel bir isim belirlemelisiniz. Çünkü kanal ismi her ne kadar kaliteli ve özgün olursa kitlenizde bir o kadar orjinal oluyor ve popüler hale getiriyor kanalınızı.

Yukarıdaki bilgiler ışığında artık ne yapacağınızın kararına varmış olduktan sonra sıra diğer işlemlere geliyor. Planınızı uygulamanız için kaliteli videolar üretmeniz gerekiyor. Kaliteli videolarda sizin seçmiş olduğunuz kategori ile oluşurken bazı video ekipmanlarına ihtiyaç duyuyorsunuz. İlk etapta yapmanız gereken planınızı belirleyip kendinize kaliteli içerik sağlayabilecek ekipmanları temin etmeniz. Ardından yavaş yavaş kanalınız popüler hale gelince gerisi zaten çorap söküğü gibi geliyor. Daha sonra sponsorluk anlaşmaları ve reklamlar ile hedeflediğiniz potansiyale ulaşmanız hayal değil. Günümüzde birçok Youtuber başarıyla kendi projelerini kanallarında sunup kendi yaşamının maddiyatını kendileri kazanmaktadır. Unutmayın, inanmak başarmanın yarısıdır. Kendinize ne kadar çok güvenirseniz bu işte o kadar çok ilerlersiniz, sağlıcakla kalın.

 


Etiketler:, , ,